לוגו

טיפול טווינה

טווינה (יש הכותבים זאת “טווינא”) היא שיטת טיפול פופולארית ברפואה סינית, שבמסגרתה מופעל לחץ על מרידיאנים שונים ועל נקודות דיקור סיני. פירוש השם טווינה בסינית הוא לדחוף ולמשוך, או דחיפה ומשיכה (“טווי” = לדחוף ו”נא” = למשוך), ואכן מדובר בטכניקה אנרגטית ונמרצת – אם תרצו גרסת הרפואה הסינית לפיזיותרפיה – שבאמצעותה ניתן לטפל בכל מערכות הגוף ובמגוון רחב של מצוקות (כאלה של הגוף וכאלה של הנפש).

תוכן עניינים

רוצים להישאר מעודכנים?

הטכניקה

לטיפול בטווינה קווי דמיון לטיפול בדיקור סיני, הן מבחינת האבחון שקודם למשיכות ולדחיפות (ומהווה שלב רב חשיבות בטיפול), והן מבחינת בחירת נקודות דיקור ספציפיות כדי להשפיע באמצעותן על מרידיאנים רלוונטיים וליצור זרימת צ’י תקינה אל כל מערכות הגוף.

בנוסף לשיפור זרימת הצ’י בגוף המטופל, טיפול בטווינה כולל עיסוי של רקמות רכות, גידים ורצועות, וטכניקות המשלבות תנועה של המפרקים (רוטציות ומתיחות) ואיזון מערכת השריר-שלד.

דבר נוסף המייחד טווינה הוא היכולת לטפל בכאבים עזים מבלי לגעת באזור הבעייתי עצמו – אלא באמצעות נקודות מיוחדות המרוחקות מאזור הכאב שמצד אחד ניתן ללחוץ עליהן (ובאמצעות רשת המרידיאנים השפעת הלחץ תתבטא באזור הכואב), ומצד שני, בזכות הריחוק, הטיפול עצמו אינו מכאיב.

טיפול בטווינה מזכיר גם טיפול בשיאצו, שגם הוא מפעיל לחץ על נקודות דיקור ועל מרידיאנים – אבל בעוד השיאצו רך וזורם, לטווינה אופי נמרץ יותר ומהיר יותר.

ישנן 3 אסכולות של טיפולי טווינה: באחת מתבצע המגע באמצעות אצבע אחת בלבד, בשנייה הטכניקה כוללת גלגול של כף היד באזור הפגוע (תנועה המזכירה לישה עם מערוך) ובשלישית מתמקדים בתרגילים דמויי צ’י קונג – ובנוסף יש ניסיון לשלב את כל האסכולות לכדי שיטה אחת מקיפה.

טיפול טווינה איכותי נמשך 60 דקות. טיפולים קצרים יותר, ברוב המקרים, יהיו פחות אפקטיביים.

טיפול טווינה

מתי כדאי לפנות לטיפול בטווינה?

טיפול בטווינה יעיל כנגד שורה ארוכה של מצוקות, ובפרט בעיות אורתופדיות: כאבי גב (כולל פריצת דיסק), כתף קפואה (פגיעה נפוצה מאוד המצמצמת משמעותית את טווח התנועה), תסמונת התעלה הקרפלית (הירדמות של שורש כף היד או כאבים באזור זה – למשל כתוצאה מהקלדה ממושכת מדי), שחיקת סחוס, מרפק טניס, כאבי פרקים ועוד.

בנוסף נמצא טיפול בטווינה אפקטיבי במקרה של מיגרנות, הפרעות שינה, חרדות ועוד.

לטיפול בטווינה השפעה מיטיבה לא רק על המטופל אלא גם על המטפל – שבזכות הפעילות הנמרצת זוכה לשיפור בזרימת הדם, רמת אנרגיה גבוהה יותר, גמישות וקואורדינציה.

איך לבחור מטפל ?

מטפל בטווינה, כמו מטפלים ברפואה סינית באופן כללי, חייב להיות בעל ידע עשיר ברפואה סינית ובכלל, בעל אתיקה חסרת פשרות וכן בעל סבלנות וגישה טיפולית באופן כללי.

למרבה הצער, התחום של רפואה סינית, כמו גם שאר שיטות הטיפול האלטרנטיביות,כגון טיפול באומנות, אינו מעוגן בחוק ולמעשה כל אדם שסיים קורס רפואה סינית זה או אחר יכול להצהיר על עצמו כעל מטפל בטווינה ולפרסם את ה”עסק” שלו.

מי שמנסה למנוע מהתחום להיות פרוץ לחלוטין הוא גוף בשם האגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי. האגודה, שנוסדה בשנת 1998, מפרסמת רשימה של מוסדות לימוד שלימודי הרפואה הסינית בהם מתאפיינים ברמה גבוהה (כך שאם אתם מגיעים למטפל בטווינה שמציג תעודה מאחד ממוסדות אלה, סביר להניח שאתם בידיים טובות). בנוסף עורכת האגודה מבחני הסמכה שונים, שהעוברים אותם מקבלים תעודה ונחשבים מטפלים איכותיים.

כמובן שלצד התעודות, חשוב להתרשם באופן אישי מאישיותו של המטפל שבחרתם – ולא להסס לוותר על שירותיו אם לא מרגישים שזה הדבר הנכון. אם ידוע לכם על מישהו שעבר טיפול טווינה, הרי שכדאי לכם לקחת בחשבון את חוות דעתו.

עוד מהבלוג שלנו​

דיקור סיני לילדים

דיקור סיני לילדים

דיקור סיני לילדים על פי רפואה סינית, ילדים הם נבט שעדיין ממתין לרגע שבו כל האנרגיה האצורה ועצורה בתוכו תפרוץ החוצה ותגרום לצמיחתו. אמנם יש

קרא עוד »