לוגו

צמחי מרפא סיניים

צמחי מרפא סיניים הם חלק בלתי נפרד מטיפולים רבים במסגרת רפואה סינית – לרוב כתוספת לטיפול בדיקור סיני או לשיטות אחרות המאזנות את אנרגיית הצ’י בגוף ומשפרות את זרימתה. צמחי מרפא הם לא נחלת רפואה סינית בלבד, כמובן. השימוש בצמחים למטרות ריפוי או לשם מניעת מחלות נפוץ בתרבויות רבות – ובעיקר באלה המחוברות יותר לטבע כמו הבדואית או ההודית, אבל מאחר שגם התרבות המערבית לומדת בהדרגה מתרבויות אלה את חשיבות ההרמוניה עם הטבע הרי שהשימוש בצמחים למטרות מרפא הופך נפוץ בכל העולם, ורשימת הצמחים המשמשים למטרות אלה ארוכה ובחלקה הגדול מוכרת למדי: קורנית, אכינצאה (שמחזקת מאוד את מערכת החיסון ומהווה תחליף טבעי לאנטיביוטיקה), בבונג, ג’ינג’ר (שיעיל בעיקר נגד בעיות עיכול שונות כמו כאבי בטן, שלשולים, בחילות וכו’), זוטה לבנה, שום, גרגר הנחלים, לואיזה, גינקו בילובה (המסייע בהאטת ההתדרדרות הקוגניטיבית של חולי דמנציה), מרווה מרושתת, שוש קירח (שמחזק את כל מערכות הגוף באופן כללי), נענע, ועוד ועוד.

ברוב המקרים, צמחי מרפא סיניים הם חלק מטיפול רחב יותר במסגרת רפואה סינית – למשל כתוספת לדיקור סיני, או לטיפול בטווינה. צמחי המרפא תורמים לחיזוק הצ’י בין טיפול אחד בדיקור למשנהו, או בין טיפולי טווינה, ומסייעים לשמר את האיזון בין יין ויאנג – ובכלל לשמר את מצבו המשודרג של הגוף אחרי הדיקור. ישנם טיפולים ספציפיים במסגרת רפואה סינית הנתמכים על ידי צמחי מרפא סיניים, ואחד מהם הוא דיקור סיני בהריון.

תוכן עניינים

רוצים להישאר מעודכנים?

חלק בלתי נפרד מהלימודים

גם לימודי רפואה סינית בכל מוסד המכבד את עצמו כוללים התמחות בצמחי מרפא סיניים. הוכחה נוספת לחשיבותם של צמחי מרפא אלה ניתן לקבל מהאגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי, הגוף שמנסה להסדיר את נושא הרפואה הסינית בארץ. החלטה חדשה של האגודה קובעת כי החל משנת 2013 הפרק על צמחי מרפא סיניים במבחני ההסכמה שעורכת האגודה לבוגרי המכללות השונות החפצים להפוך למטפלים ברפואה סינית יהיה פרק חובה ולא פרק רשות.

צמחי מרפא

ג’ינסנג – המלך של צמחי מרפא סיניים

הצמח הידוע ביותר מבין צמחי מרפא סיניים הוא הג’ינסנג. הג’ינסנג שייך למשפחת הקיסוסיים, גדל באקלים קר (בסין תמצאו אותו בצפון מדינת הענק, וכן הוא צומח בצפון אמריקה ובסיביר) ופירוש שמו בסינית (או ליתר דיוק באחד הניבים הסיניים) הוא “שורש האדם”. ואכן לג’ינסנג סגולות חיוביות רבות התורמות בכל תחומי החיים: הרגעת מערכת העצבים, חיזוק המערכת החיסונית וכתוצאה מכך מניעת שורה ארוכה של מחלות (שפעות וכו’), זיכרון טוב יותר, און מיני רב יותר, כבד מתפקד טוב יותר ובכלל רמת אנרגיית צ’י גבוהה יותר, עמידות גבוהה ללחצים נפשיים ואחרים וחיים טובים יותר. יחד עם זאת, שימוש יתר בג’ינסנג עלול להזיק לגוף, וישנן אוכלוסיות להן צמח זה אינו מומלץ. רצוי מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום צמחי המרפא או רפואה סינית בכלל לפני שמתחילים לצרוך צמח רב עוצמה זה.

אופני שימוש בצמחי מרפא סיניים

ישנן מספר שיטות לנצל את הסגולות הטמונות בצמחי מרפא סיניים (וכמובן גם צמחי מרפא אחרים): מיצוי צמח בודד לתוך בקבוקון (טינקטורה) ושתיית הנוזל או מספר טיפות ממנו, טחינת הצמח לכדי אבקה וערבובה במים, פורמולות של תערובות צמחים ייחודיות שהן חלק מהמסורת של רפואה סינית עתיקה ושכל אחת מהן מטפלת בבעיה ספציפית (למשל פורמולה נגד זיהומים בדרכי השתן, פורמולות שמחזקות את היין, פורמולות מחממות ומחזקות יאנג ועוד), ויש גם צמחים שפשוט אוכלים אותם.

עוד מהבלוג שלנו​

דיקור סיני לילדים

דיקור סיני לילדים

דיקור סיני לילדים על פי רפואה סינית, ילדים הם נבט שעדיין ממתין לרגע שבו כל האנרגיה האצורה ועצורה בתוכו תפרוץ החוצה ותגרום לצמיחתו. אמנם יש

קרא עוד »