לוגו

רפואה משלימה

רפואה משלימה (או רפואה אלטרנטיבית – מדובר בשני שמות שונים אך באותה מהות) היא עדיין דבר שנוי במחלוקת: מצד אחד, ישנם אנשים רבים שנעזרים ברפואה משלימה, על מגוון שיטות הטיפול הרבות בה, ורואים כי טוב. למעשה, מספרם של הפונים לשיטות טיפול אלטרנטיביות עולה בהתמדה מדי שנה, ועם הביקוש מגיע גם היצע כך שגם מספר המטפלים האלטרנטיביים עולה כל העת. הסיבות העיקריות לעליית מספר הפונים לרפואה אלטרנטיבית הן אכזבה מרפואה קונבנציונאלית ומחוסר היכולת שלה לפתור מצוקות, ועליית המודעות לבסיס המוצק של שיטות טיפול אלטרנטיביות רבות (ובפרט רפואה סינית). מצד שני, יש גם רבים שטוענים כי מדובר בשרלטנות, וכי כל אותם טיפולים המתעסקים ב”אנרגיה” או בהוויה חמקמקה אחרת, הם אחיזת עיניים ותו לא, וגם אם פה ושם המטופל אכן מחלים וחייו משתפרים – זה רק בשל אפקט פלסבו.

תוכן עניינים

רוצים להישאר מעודכנים?

“רפואה אלטרנטיבית” או “רפואה משלימה”?

המונח רפואה אלטרנטיבית מתאר חלופה לרפואה הקונבנציונאלית. המונח רפואה משלימה מתייחס לשילוב בין שיטות הטיפול האלטרנטיביות לבין רפואה מערבית מתקדמת ויצירת סינרגיה ביניהם. ככל שטיפולים אלה הופכים מקובלים יותר, כך הם חוסים יותר ויותר תחת כנפי הרפואה באופן כללי, וכמובן שמטפלים בשיטות טיפול אלטרנטיביות אחרות לא פוסלים על הסף רפואה קונבנציונאלית (לימודי רפואה סינית, למשל, כוללים ידע רב שמקורו במערב) – כך שבהדרגה המונח “רפואה אלטרנטיבית” מפנה מקום לטובת “רפואה משלימה”. גם קופות החולים השונות, שכבר מציעות לחבריהן לא רק רופאים שהוכשרו על סמך המתודה המערבית אלא גם מטפלים ברפואה סינית, ברפלקסולוגיה, בהומיאופתיה, בשיטת אלכסנדר ועוד, הן עדות לחשיבות השילוב ויצירת שלם העולה על סך חלקיו.

רפואה משלימה

רפואה סינית – היהלום בכתר רפואה משלימה

התחום הבולט ביותר ברפואה משלימה הוא ללא ספק רפואה סינית. הידע שנאגר במשך אלפי שנים, והשורשים העמוקים והכל כך מחוברים לטבע של רפואה זו הופכים אותה למרשימה במיוחד – ולאפקטיבית במיוחד. רפואה סינית, על טיפוליה השונים (אקופונקטורה, טווינה, צמחי מרפא, צ’י גונג ועוד), כבר הוכחה כיעילה באינספור מקרים, וסייעה לאנשים רבים רבים להתגבר על מצוקות קשות, ובמיוחד כאלה כרוניות שהרפואה המערבית לא יכלה להן.

שיטות טיפול נוספות

לצד רפואה סינית, ישנן עוד שיטות טיפול רבות נוספות תחת ההגדרה “רפואה משלימה” (או אלטרנטיבית). כך למשל רפלקסולוגיה, שבאמצעות הפעלת לחץ בנקודות ספציפיות בכפות הרגליים מטפלת במגוון בעיות בריאותיות בכל המקומות הגוף (על סמך אותו עיקרון של נקודות דיקור סיני). שיטת טיפול מקובלת אחרת היא קינסיולוגיה, שיוצריה השכילו לשלב ידע מהמזרח והמערב, והיא רואה בגוף ובנפש ישות אחת ומטפלת באדם בהתאם במגוון כלים. הרפואה ההודית מספקת לנו גם היא שיטת טיפול המביאה את הגוף והנפש להרמוניה ואת האדם להארה – האיור וודה (“ידע החיים הארוכים”, בסנסקריטית). וכמובן שישנן עוד שיטות רבות נוספות, ובהן קרניוסקרל, ריברסינג, ביואורגונומי, NLP, תטא הילינג, בואן, וואטסו (שיאצו במים), רפואת תדרים ועוד ועוד.

היעדר הוכחות “מדעיות”

מבקרי הרפואה האלטרנטיבית טוענים כנגדה כי אין הוכחות מדעיות ליעילותן של שיטות הטיפול השונות, או לפחות רובן. ראשית, ישנם מחקרים שכן מוכיחים כי שיטות טיפול במסגרת רפואה משלימה אכן אפקטיביות, ובפרט ידוע הקשר החיובי בין רפואה סינית ופוריות והאימפקט של שילוב ידע מערבי חדשני עם כוחותיה של הרפואה העתיקה (לנשים שעברו דיקור סיני במקביל להפריה חוץ גופית היה סיכוי גבוה יותר להרות מאשר נשים שעברו הפריה חוץ גופית ללא דיקור סיני לצידה). שנית, לא כל דבר בחיים ניתן למדידה בכלים מדעיים, וחבל לפספס אפשרויות רבות רק בגלל שאף אחד עדיין לא פיתח את הכלים שימדדו את יכולותיהן, ושלישית, חשוב להבין כי ישנם אינטרסים כלכליים רבי עוצמה המעודדים מחקרים לגבי יעילות תרופות – גם על חשבון מחקרים שיבחנו יעילות שיטות טיפול טבעיות יותר.

עוד מהבלוג שלנו​

דיקור סיני לילדים

דיקור סיני לילדים

דיקור סיני לילדים על פי רפואה סינית, ילדים הם נבט שעדיין ממתין לרגע שבו כל האנרגיה האצורה ועצורה בתוכו תפרוץ החוצה ותגרום לצמיחתו. אמנם יש

קרא עוד »