לוגו

שיאצו

רפואה סינית מהווה בסיס לשיטות טיפול רבות – כולל כאלה שנולדו מחוץ למדינה מרובת האוכולוסין ובעלת התרבות העשירה והייחודית. שיטת טיפול אחת כזו היא השיאצו, שבמסגרתה מופעל לחץ על נקודות דיקור סיני – לחץ המפוגג מצוקות פיזיות ורגשיות גם יחד. פירוש השם שיאצו ביפנית הוא לחץ באמצעות האצבעות (“שי” = אצבע, “אצו” = לחץ).

תוכן עניינים

רוצים להישאר מעודכנים?

כיצד מתבצע הטיפול?

כפי שמרמז השם, שיאצו מתבצע באמצעות האצבעות, שלוחצות – בעדינות, כמובן – על נקודות הדיקור הידועות של רפואה סינית (ואגב, שיאצו הוא חלק בלתי נפרד מרוב המסלולים של לימודי רפואה סינית). עוד קודם ללחיצות על נקודות הדיקור, מתבצע שלב חשוב לא פחות, ואולי אף יותר: אבחון יסודי ומקיף, הכולל תשאול והתבוננות מעמיקים וכן מגע עדין כדי למצוא את הסיבות להיווצרות המצוקה שבמוקד הטיפול. הלחץ המופעל על הנקודות שנבחרו לטיפול משפיע על המרידיאנים הרלוונטיים, ודרכם מאזן את זרימת הצ’י במקומות שבהם היו חסימות, עודף בצ’י או חוסר בצ’י. ישנם כמה סוגים של שיאצו, ובחלקם הלחיצות לא נעשות רק באמצעות האצבעות אלא גם על-ידי המרפקים, כפות הרגליים ואף הברכיים.

שיאצו

באילו מצוקות מטפל השיאצו?

על פי עדויות של מטופלים רבים, שיאצו (שביפן, אגב, מהווה טיפול רפואי לכל דבר ודבר) נמצא יעיל במקרים של בעיות אורתופדיות בעמוד השדרה, בעיות הקשורות למערכת העיכול (קרוהן, שלשולים, עצירויות ועוד), בעיות גניקולוגיות, כאבי ראש, חרדות ועוד, ובאופן כללי משפר את ה- Well Being של המטופל ללא היכר. שיאצו + מים = וואטסו טיפול שיאצו חווייתי במיוחד הוא הוואטסו, שמתבצע בתוך בריכה קטנה, חמימה ואינטימית. וואטסו הוא אפקטיבי לא פחות משיאצו “רגיל” – אבל בזכות המים שעוטפים את הגוף ברכות, החמימות שמזכירה לנו את הרחם וההתנגדות שיוצרים המים לכל תנועה, לא רק שאנרגיית הצ’י מתאזנת ומשפרת את פעילות כל מערכות הגוף, אלא שגם הנפש חווה תחושות עילאיות של ריחוף ושלווה עמוקה במיוחד. הוואטסו, בניגוד לטיפול בדיקור סיני ולשיאצו, מגיע אלינו לא מן המזרח הרחוק אלא מארה”ב, וליתר דיוק מקליפורניה של שנות השמונים של המאה העשרים – במוחו של מטפל שיאצו בשם הרולד דאל שנהג להשתכשך במעינות חמים צץ לפתע רעיון לשלב את המים החמים עם השיאצו, והתוצאה: הטיפול הכיפי ביותר, וגם אחד האפקטיביים ביותר הקיימים כיום.

בקופות החולים השונות

על הפיכתו של השיאצו לטיפול מקובל ו”מיינסטרימי” תעיד העובדה כי כל קופות החולים השונות מציעות אותו לחבריהן, במסגרת טיפולי רפואה משלימה. במכבי טבעי טיפול שיאצו נמשך חצי שעה והוא מומלץ בעיקר כתמיכה בתהליכים טיפוליים (של הרפואה ה”מערבית”) ולטיפול בכאבי גב, מיגרנות, קשיי קשב וריכוז ובעיות עיכול; ב”כללית רפואה משלימה” ממליצים על שיאצו פעם בשבוע לשם תחזוקת הגוף במצב תקין, אם כי גם טיפול אחת לחודש – אליבא ד’מומחי כללית – יתרום רבות לגוף ולנפש; וגם בקופות החולים מאוחדת ולאומית תוכלו ליהנות מטיפולי שיאצו. לשיאצו במסגרת קופת חולים יש יתרון משמעותי – המחיר (הזול במיוחד למי שבבעלותו ביטוח משלים דוגמת פלטינום, זהב ושאר מתכות יקרות המוסיפות ניחוח יוקרתי לשמו של הביטוח). המחיר הנוח מאפשר לקבל טיפולים, הן של שיאצו והן של שיטות טיפול אחרות ברפואה סינית, בתדירות גבוהה יחסית – דבר שהגוף שלכם יודה לכם עליו. מצד שני, משך הזמן המוקצה לכל טיפול כזה קצר יחסית, ובסופו של דבר מטפלים ברפואה סינית שמועסקים בקופות החולים (בשכר נמוך מאוד, ברוב המקרים) פחות מיומנים ופחות מנוסים מעמיתיהם שמטפלים באופן פרטי – וגם זה פרמטר שיש לקחת בחשבון.

עוד מהבלוג שלנו​

דיקור סיני לילדים

דיקור סיני לילדים

דיקור סיני לילדים על פי רפואה סינית, ילדים הם נבט שעדיין ממתין לרגע שבו כל האנרגיה האצורה ועצורה בתוכו תפרוץ החוצה ותגרום לצמיחתו. אמנם יש

קרא עוד »